kapat× Destek +90 532 567 90 60
Çocuk Koltuğu

Otomobillerde çocuk koltuklarının kullanılmasının nedeni, araç içinde bulunan bir çocuğun kaza anında oturduğu yerden fırlayıp savrulmasını önlemektir.

Eğer bu önlenemezse, çocuklar kaza anında aracın iç yüzeyine şiddetle çarpabilirler. Bunun sonuçlarını tam olarak önceden kestirmek mümkün değilse de, en azından ağır şekilde yaralanacaklarını tahmin etmek güç değildir. Bir çocuk koltuğu kullanılması halinde ise, özellikle bu yaralanmanın şiddetini azaltmak mümkün olduğu gibi bazı hallerde tümüyle önüne geçmek de mümkündür. Çocuk koltukları; bebekler için ayrı, yürümeyi yeni öğrenmiş çocuklar için ayrı, okul çağındaki küçük çocuklar için ayrı olmak üzere üç grup olarak incelenebilir. Bu koltukların kullanım amaçları aynı olsa da, kendi özelliklerine uygun olarak kullanılması gereklidir. Bütün çocuklar için boy ve kilolarına uygun büyüklükte bir koltuk ya da yükseltici seçilmelidir. Aksi halde, emniyet kemeri bağlamak herhangi bir yarar sağlamayacaktır.
 
Araç kazalarında hayatını kaybeden her 100 kişiden 15'inin çocuk olduğunu unutulmamalı. Yaralanmalarda da bu oran aynı. Türkiye?de trafik kazalarında yaralanan ya da hayatını kaybedenlerin yüzde 30'u 0-14 yaş arası çocuklar. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, batı Avrupa ülkelerinde trafik kazalarına maruz kalan her 100 çocuktan üçünün hayatını kaybettiği belirtilirken, bu oranın Türkiye?de yüzde 46 olduğu gerçeği önümüzde durmaktadır.
 
Kısacası aracımızda çocukların güvenli yolculuk yapmaları için çocuk oto koltuğu gerçekten gerekli. Ama çocuk koltuğunun tam anlamıyla güvenli olması için seçimine, montajına, çocuğun koltuğa oturma ve bağlanma şekline dair bir dizi noktaya dikkat etmemiz lazım. Şimdi sırayla bunları ve sık yapılan bazı yanlışları gözden geçirelim.
 
 

Çocuk Koltuğunda Kalite Önemlimidir?

Oto koltuğu satın alırken tek ölçütünüz güvenlik olsun. Koltuğun çocuğunuzun yaşına, boyuna ve kilosuna uygun olması önemlidir. Ürünün iç yapısı darbe emici köpükle kaplı olmalıdır çünkü bir çarpışma anında bebeğinizin sırtı ve başının arka bölümü koltuğa çeşitli yönlerden çarpacaktır. Oto koltuğu kumaşının terletmeyen ve yıkanabilir cinsten olmasına da özen gösterin.
 
 

Çocuk Koltuğu için En Uygun Yer Neresidir?

Çocuk koltuğu için en güvenli yer, arka koltukta yan hava yastıklarından uzakta olan bir yerdir. Hava yastığı şiştiğinde tam da çocuğunuzun başının olduğu yere denk gelir ve bu şiddetli darbe ciddi veya ölümcül bir yaralanmaya neden olabilir. Çocuk koltuğunu kapıların yanına koymak yerine arka koltuğun ortasına takın.
Telefonlar: +90 532 567 90 60 / +90 532 584 30 25
telefon.png
whatsapp.png
kmk® | web tasarım programları ile hazırlanmıştır.