kapat× Destek +90 532 567 90 60
Ulaştırma Bakanlığı, araba muayenelerinde yeni bir uygulama başlattı.
10 Mayıs 2017|Blog
Ulaştırma Bakanlığı Araba Muayenelerinde Yeni Bir Uygulama Başlattı

kars oto kiralama

60 TL olan vekalet tek araç için alınabilecek ve sadece bir ay geçerli olacak. Uygulama 1 Kasım’da devrede.
 
Özelleştirmenin ardından yıllardır ‘gözle’ yapılan muayene artık son teknoloji cihazlarla yapılıyor. Bu nedenle muayeneye önemli bir vakit ayırmak gerekiyor.
 
Sorunsuz bir aracın bile muayenesi 4 saati buluyor. Bu işi yapan kurumsal şirketlerin yanında bazı fırsatçılar ortaya çıktı. 100-150 TL’ye araç muayene ettireceğini belirten ancak araçları muayeneye götürmeden sahte belgeler düzenleyen birçok çete çökertildi.
 
Duruma el koyan Bakanlık yayınladığı genelgede şöyle deniyor: “Bir kişi bir takvim ayı içerisinde başka bir gerçek kişiye ait sadece bir aracı muayeneye getirebilecek.
 
Aynı kişinin birden fazla aracı aynı ay içerisinde muayeneye getirmek istemesi halinde ise her bir araç için ayrı ayrı olmak üzere son bir ay içinde düzenlenmiş noter onaylı vekâletname istenecek.”
 
MÜŞAVİRLER İKİYE BÖLÜNDÜ
 
TEM Trafik Müşavirlik Direktörü Özcan Çiçek, “Yoğun iş teposunda kimse bu işe zaman ayırmak istemiyor. Ayrıca ekstra bir maliyet daha. Üstelik bu belge bir kere kullanılabilecek.
 
İlkinde muayeneden geçemeyen araç için bir ikinci vekalet daha gerekecek” açıklamasını yapıyor. 25 yıldır trafik müşavirliği yaptığını belirten Recep Aktaş ise “Vekalet hırsızlık ve sahtekarlık olaylarının önüne geçecek” diyor.
 
Ada Trafik Müşavirlik’in sahibi Ender Açıkgöz de “Bir ailede artık birden fazla araba var. Bu maliyet herkese çok” diyor.
 
ÇALIŞAN ŞİRKETİ İÇİN YAPABİLECEK
 
Ulaştırma Bakanlığı’nın 13 Ekim’de yayınladığı genelgede tüzel kişilikler vekaletten muaf tutuldu. Çalışanlar o şirkette çalıştıklarına dair antetli kağıt ile şirket araçlarını muayeneye sokabilecek.
 
Yetkilendirme belgesinde aracın plakası, plakasız araçlarda ise şasi numarasının belirtilmesi gerekiyor.
 
Yazı birden fazla araç için hazırlanabilecek. Tüzel kişiliğe ait bir aracın çalışanı olmayan bir kişi tarafından muayeneye getirilmesi halinde ise maksimum 1 aylık süreli vekaletname istenenecek.
 
ARACILI MUAYENE 300 TL’Yİ BULACAK
 
TüvTurk’e araçların muayenesi için 127 TL harç ödeniyor. Eğer devrede bir aracı şirket olursa ona da 80-100 TL hizmet bedeli ödeniyor.
 
1 Kasım’dan itibaren ise 50-60 TL de vekalet için harcama yapılacak. Ayrıca muayeneden geçemeyen aracın eksiklerini tamamlamak için de harcama yapılıması gerekiyor.

Telefonlar: +90 532 567 90 60 / +90 532 584 30 25
telefon.png
whatsapp.png
kmk® | web tasarım programları ile hazırlanmıştır.